0

Афакія - стан, за яким в очному яблуці відсутній кришталик.

Афакія може бути наслідком операції (наприклад, видалення катаракти) або важкої травми. Дуже рідко ця патологія є вродженою вадою розвитку. При афакії різко змінена заломлююча сила (або рефракція) ока, знижений зір та втрачена акомодація.

Саме око в такому випадку називається афакічним. Вроджена відсутність кришталика зустрічається досить рідко, ніж придбана. В останньому випадку, це, найчастіше результат травматичних ушкоджень або хірургічного втручання.

Причини

Ключову роль у розвитку вродженої афакії відіграє порушення розвитку кришталика на етапі ембріогенезу. При первинній формі вродженої вади не відбувається відділення кришталикових бульбашок від зовнішньої ектодерми. За цей процес в нормі відповідають гени PAX6 і BMP4. Залежно від ступеня зниження експресії цих генів на певних етапах ембріонального розвитку можливе формування переднього лентіконуса, переднекапсульной катаракти і аномалії Петерса, поєднаної з відсутністю кришталика. Експериментальним шляхом доведено, що затримка розвитку структур очного яблука на стадії рогівко-кришталикового контакту призводить до первинної формі вродженої афакії.

Причиною вторинної форми захворювання є ідіопатична абсорбція кришталика, що виникає спонтанно. Однією з теорій її розвитку прийнято вважати мимовільно мутацію, що провокує порушення формування базальної мембрани, з якої в процесі ембріогенезу повинна формуватися капсула кришталика.

В етіології придбаної афакії головну роль відводять хірургічній екстракції катаракти, вивиху і підвивиху кришталика. Також причинами даного захворювання можуть виступати проникаючі поранення і контузії очного яблука.

Симптоми

При огляді афакічного ока можна побачити ірідодонез (тремтіння райдужної оболонки) і досить глибоку передню камеру. У тих випадках, коли залишилася збереженою задня капсула кришталика тремтіння райдужки менш помітно, тому що вона зменшує поштовхи склоподібного тіла, що виникають виникають під час руху очей .

При повній відсутності кришталикової сумки утримання склоподібного тіла здійснюється виключно межевою передньою мембраною, в результаті чого воно починає випинатися в зиничній області. Це патологічний стан носить назву грижі склоподібного тіла. Якщо ж станеться розрив мембрани, то волокна склоподібного тіла виходять в передню камеру ока. У цьому випадку говорять про ускладнену грижу склоподібного тіла.

Клінічна класифікація афакії включає в себе вроджену і придбану форми захворювання. В офтальмології виділяють два різновиди вродженої афакії: первинну (обумовлену аплазією кришталика) і вторинну (розвивається при внутрішньоутробної резорбції кришталика). Залежно від поширеності відсутність кришталика буває монокулярним (одностороннім) і бінокулярним (двостороннім).

Діагностика

Для постановки діагнозу «афакія» доцільним є проведення таких методів дослідження, як візометрія, гоніоскопія, біомікроскопія ока, офтальмоскопія, рефрактометрия і УЗД ока. За допомогою візометрії вдається встановити ступінь зниження гостроти зору. Даний метод дослідження показаний всім пацієнтам перед проведенням корекції. При гоніоскопії спостерігається виражене поглиблення передньої камери ока. Проведення офтальмоскопії є необхідним для виявлення супутньої патології та вибору подальшої тактики лікування. Крім рубцевих змін в області сітківки і хориоідеї, за афакії часто виявляється центральна хоріоретінальна дистрофія сітківки, часткова атрофія зорового нерва і периферичні хоріоретинальні вогнища.

Лікування

Після втрати кришталика відбувається різка зміна звичайної рефракції ураженого ока. У ньому розвивається високого ступеня гіперметропія. Тому лікування афакії полягає в компенсації заломлюючої сили втраченого кришталика. Для цього можуть використовуватися окуляри, контактні лінзи або штучний кришталик.

В даний час контактну і очкову корекцію при лікуванні афакії застосовують досить рідко. Для корекції афакіі у людей з емметропіей потрібні очкові скла з оптичною силою + 10,0D. Це значно менше, заломлюючої сили кришталика, яка в середньому становить близько 19,0 діоптрій. Ця різниця пояснюється тим, що кришталик оточений рідиною, а очкова лінза - повітрям, тобто середовищем, що відрізняється за показником заломлення. При гіперметропії силу лінз слід збільшувати на відповідне число діоптрій, а при міопії навпаки зменшувати її. Наприклад, якщо видалення кришталика буде вироблено у людини з високим ступенем короткозорості (близькою до 19 діоптріями), то в післяопераційному періоді він зможе обходитися без спеціальних окулярів для далі.

Оптична сила скляної лінзи залежить від рефракції пацієнта. При гіперметропії необхідно підібрати окуляри з більш сильною оптикою, ніж при міопії. Немає необхідності в призначенні методів корекції зору пацієнтам з високим ступенем міопії до видалення кришталика. У зв'язку з відсутністю здатності до акомодації пацієнту слід призначити окуляри для роботи на близькій відстані на 3,0 діоптрій сильніше, ніж для далекого бачення.

При призначенні очок слід враховувати, що афакічні очі втрачають здатність до акомодації. Тому для дали окуляри слід призначати на три діоптрії слабкіше, ніж для читання і роботи на близькій відстані.

За монокулярної афакії (відсутність кришталика в одному оці) очкова корекція протипоказана. Це пов'язано з тим, що лінза в 10,0 діоптрій має дуже високу збільшуючу силу. В результаті цього відображення картинок, одержуваних кожним оком окремо, будуть різними і не зможуть злитися в єдине ціле зображення. У цьому випадку показано проведення контактної корекції зору за допомогою контактних лінз.

Контактна або інтраокулярна корекція зору показані пацієнтам з монокулярной афакією. Призначення очок пацієнтам з цією формою захворювання буде посилювати анізейконію. В ході оперативного втручання (інтраокулярної корекції) проводиться імплантація штучної лінзи з індивідуально підібраною оптичної силою. Найкращим варіантом лікування є використання задньокамерної лінз, адже, локалізуючись в місці розташування природної лінзи, вони забезпечують високу якість зору. Вроджену афакію за допомогою даної методики можна коригувати тільки після досягнення дитиною дворічного віку.

В останні роки для лікування афакії часто вдаються до хірургічного втручання - інтраокулярної корекції. Суть даної операції полягає в тому, що помутнілий природний кришталик замінюється відповідної сили штучної лінзою. Розрахунок діоптрійної сили нової оптичної системи ока виконується лікарем-офтальмологом з використанням спеціальних номограм і таблиць, а також комп'ютерних програм. Для виконання правильного розрахунку потрібні наступні дані: довжина очного яблука, товщина кришталика, глибина передньої камери і заломлююча сила рогівки.

Профілактика

В офтальмологічній практиці специфічні заходи з профілактики вродженої афакії відсутні. Для запобігання розвитку набутих форм захворювання необхідно проходити щорічний огляд у лікаря-офтальмолога. Це допоможе своєчасно діагностувати ті захворювання, які можуть привести до оперативного видалення кришталика. Особам, які перебувають у групі ризику щодо отримання травм ока у зв'язку з особливостями професії, необхідно в робочий час використовувати захисні окуляри або маски.

Коментарі до посту

Залиште відгук

Вашу адресу електронної пошти не буде опубліковано