0

Астенопія - це швидке стомлення органів зору в процесі зорової роботи. Зоровий дискомфорт найбільш часто виникає при тривалому фокусуванні зору на об'єкті, що знаходиться на близькій відстані. Робота зорового аналізатора тісно пов'язана з діяльністю двох апаратів: окорухового і світлоприймаючого. Астенопія може виникнути в разі впливу несприятливих факторів на функціонування одного з названих апаратів або обох відразу. Але найчастіше уражається окоруховий апарат.

Причини астенопії

- тривала робота за комп'ютерним монітором (останнім часом це причина номер один масового прояву астенопії);

- тривала їзда за кермом вночі;

 -професійна діяльність, яка вимагає значного напруження роботи очних м'язів;

- тривале читання, особливо при поганому освітленні;

- недостатнє освітлення простору, відведеного для роботи;

- розвиток захворювань очей, що призводять у неможливості фокусування на близькій відстані (астигматизм, далекозорість, вікові перетворення);

- хронічні стреси і моральні потрясіння;

- розвиток інтоксикації внаслідок інфекційних захворювань;

- недотримання гігієни органів зору (зорова робота повинна чергуватися з відпочинком, при довгому зоровому напрузі показано виконання розслаблюючих вправ для очей).

- багатогодинний перегляд телепередач.

Найчастіше до появи астенопії призводять неправильно підібрані контактні або традиційні лінзи.

Крім цих симптомів, при астенопії виникають скарги на надмірну дратівливість і безперервний головний біль. У пацієнта знижується працездатність рухового апарату очей, коли він намагається переводити погляд з одного предмета на якийсь інший. Якщо астенопія в занедбаному стані, то може розвинутися блефарит (запалення століття) або кон'юнктивіт (запалення слизової оболонки ока). Наслідком астенопии, підкріпленої слабкою акомодацією стає прогресуюча короткозорість.

Види астенопії

Акомодатівная астенопія - найбільш широко поширена форма зорового стомлення. Іноді вона виникає внаслідок далекозорості, ослабленої акомодації унаслідок загальних захворювань організму, спазму акомодації. Такий вид астенопии зустрічається частіше у людей, які страждають далекозорістю, так як саме у них аккомодація сильніше, особливо в процесі тривалої зорової роботи на занадто близькій відстані. У більшості людей з далекозорістю, аккомодативна астенопія усувається за допомогою коригувальних окулярів.

Така астенопія може виникнути також внаслідок слабкості війкового м'яза. Основні причини слабкості війкового м'яза - перевтома, виснаження організму, контузії, стреси.

За аккомодатівної астенопии хворі не можуть довго займатися читанням, адже літери починають зливатися і робитися неясними. Виникає відчуття тяжкості в очах або біля них, а також в лобової і скроневої частинах голови.

М'язова астенопія розвивається, коли м'язи, розташовані всередині ока (внутрішні), скорочення яких потрібні для повноцінного бінокулярного зору, ослаблені. Людині доводиться примусово скорочувати і утримувати їх в напруженому стані, що викликає дискомфорт і труднощі. Симптоми м'язової астенопії - стомлення очей, болі в голові і органах зору, двоя неясне зображення. Примітно, що всі перераховані неприємні явища усуваються, якщо хворий прикриває одне око, тобто включає конвергенцію. При відсутності правильно проведених і своєчасних профілактичних, а також лікувальних заходів, поступово втрачається бінокулярний зір, може розвинутися косоокість.

Змішана астенопія - це поєднання м'язового і акомодативного зорового стомлення. Причини змішаної астенопии такі ж, як у аккомодатівной і м'язової астенопії. При змішаній астенопии спостерігається нестійкість бінокулярного зору (неясність при фіксації погляду на дрібних об'єктах, розташованих на близькій відстані, роздвоєння букв при читанні, головний біль).

Нервова астенопія (ретинальна) в основному спостерігається як прояв істерії і неврастенії. Саме тому явище може з'являтися, коли з боку органів зору немає передумов для розвитку астенопії. За нервової астенопії хворий не може тривалий час займатися чим-небудь, адже оточуючі його предмети робляться неясними і затуманеними, іноді темніє в очах. Нервова астенопія часто супроводжується світловою чутливістю очей.

Симптоматична астенопія є симптомом, супроводжуючим деякі запальні захворювання носа або очей. Зв'язок симптоматичної астенопии із зоровою роботою на невеликій відстані менш очевидний.

Діагностика та лікування астенопії

Лікування астенопии - тривалий процес. Основний метод лікування захворювання - корекція окулярами або контактними лінзами (якщо це потрібно), дозований режим зорових навантажень. Застосовуються вітаміни для очей і зволожуючі краплі, що роблять зорову роботу більш комфортною. Використовуються методи апаратного лікування (заняття на синоптофорі, лазерна стимуляція, акомодотренер).

Профілактика астенопии побудована на здоровому глузді. Потрбіно сидіти зручно і правильно при читанні, тому що завдяки цьому відбувається правильне кровопостачання, в тому числі і очей. Масаж в області очей - він теж благотворно впливає на кровопостачання. Перерви під час інтенсивної роботи, тобто просто змінаь роду діяльності очей. Кращою зміною подібного роду це просто закрити очі і залишатися з закритими очима 5-10 хвилин. Вибір монітору з більш якісними характеристиками. Бажано при роботі за монітором не перебувати в темному приміщенні, адже підсвічування монітора на темному тлі кімнати буде створювати несприятливий контрастний вплив на роботу очей.

Профілактика астенопии включає наступні заходи:

- дотримання режиму роботи і відпочинку щодо органів зору;

- створення гарного освітлення робочого місця, правильна посадка;

- використання спеціальних окулярів для роботи за комп'ютером і зволожуючих крапель для очей;

-прийом вітамінно-мінеральних комплексів для зору, які містять в своєму складі речовину лютеїн;

- щоденні вправи для очей і розминка комірцевої зони.

Коментарі до посту

Залиште відгук

Вашу адресу електронної пошти не буде опубліковано