0

Бленорея - гнійний кон'юнктивіт, який зазвичай викликається гонококом. Бленорея супроводжується припухлістю і почервонінням повік, гноетечением з очей; в несприятливих випадках може ускладнюватися розвитком гнійної виразки рогівки, більма, панофтальмита з результатом в атрофію очного яблука і сліпоту. Діагноз бленореи встановлюється за допомогою офтальмологічного огляду і бактеріологічного дослідження виділень кон'юнктиви. Лікування бленореї полягає в рясному промиванні кон'юнктивальної порожнини розчином перманганату калію, частих інстиляціях розчину альбуциду і пеніциліну, проведенні системної антибіотикотерапії.

Діагностика грунтується на огляді хворого, бакпосева виділень з очей. Лікування зводиться до промивання порожнини слизової оболонки очей, введення різних препаратів шляхом інстиляцій, системному прийому антибіотиків.

Причини

Найчастіше бленорея розвивається при зараженні очей гонококом. Іноді ж патологія викликається іншими представниками патогенної мікрофлори - пневмококами, стрептококами, паличкою кишкової або змішаною інфекцією.

Зрідка діагностується бленорея, викликана хламідіями трахоматис, і майже завжди вона з'являється на тлі гонореї.

У новонароджених бленорея розвивається при зараженні від матері під час пологів. Коли головка торкається родових шляхів, то бактерії проникають в область очей. Внутрішньоутробно плід теж може інфікуватися, але такі випадки не часті.

Якщо ж це сталося, плід заражається при тривалих пологах або на тлі раннього розтину міхура. Іноді дитина захворює бленореєю і після пологів, заразившись через нехтування правилами гігієни матір'ю.

Бленнорея дорослих - результат попадання інфекційних частинок в органи зору від самого ж хворого, в основному - через брудні руки.

Симптоми

Клінічні прояви бленореї новонароджених, зазвичай, розвиваються на 2-3 день або відразу після народження, в разі внутрішньоутробного інфікування дитини. Як правило, у дітей уражаються обидва ока одночасно, але якщо зараження відбулося вже після пологів, то запалення очей може відбуватися послідовно.

Починається бленорея з появи почервоніння і набряку кон'юнктиви, гіперемії і припухлості вік. Повіки дитини надмірно ущільнюються, тому вивернути або розкрити їх вдається насилу. Кон'юнктива при дотику легко кровоточить. Цей період бленореї називають періодом інфільтрації. Він характеризується виділенням з кон'юнктивальної порожнини мізерного відокремлюваного серозно-геморагічного характеру.

Через 3 або 4 дня повіки дитини розм'якшуються і з щілини очі починає рясно виділятися густий гнійний секрет. Він накопичується на віях, склеюючи їх, стікає по щоках. При бленнорее, період гноетечения триває 2-3 тижні. Потім в розвитку захворювання починається період папілярної гіпертрофії, зі зменшенням кількості гною і ослабленням симптомів гіперемії і набряку кон'юнктиви. Слизова повіку покривається сосочковими разрастаниями, фолікулами і складками.

В стадії одужання кон'юнктивальне оболонка поступово набирає нормального вигляду.

Успішний результат бленореї не супроводжується утворенням рубців кон'юнктиви, які спостерігаються після важкої форми захворювання, з виразкою слизової і виворотом повіку. В особливо злоякісних випадках бленорея, може виникати ураження рогівки - мацерація і інфікування. Подібний стан викликаний порушенням харчування тканин через стискання набряком в товщі лімба крайової петлистой мережі. При цьому рогівка стає тьмяною внаслідок утворення обмежених сірувато-жовтих інфільтратів. Надалі інфільтрати швидко розпадаються, утворюючи гнійні виразки рогівки.

В результаті даної стану, може відбуватися розсмоктування інфільтрату, з епітелізацією виразки і поверхневим залишковим помутнінням рогівки. Несприятливий розвиток захворювання, в результаті призводить до утворення грубої лейкома (більма), зрощеної з радужкой. При проникненні гнійного процесу до внутрішніх структур очей, бленорея здатна ускладнюватися ендофтальмітом і панофтальмита, який веде до атрофії очного яблука.

У дорослих, захворювання починається з одного ока і практично завжди протікає важче бленореї новонароджених. Симптоми у всіх випадках виражені більш різко, більш часто розвиваються важкі ускладнення.

Бленорея не гонококової природи, як правило, протікає легше гонококовою форми. Клінічно вона дуже схожа з іншими бактеріальними кон'юнктивітами. При ураженні очей хламідіями (хламідійний кон'юнктивіт) нерідко розвиваються: отит, лімфаденіт, пневмонія.

Лікування

Лікування бленореї вимагає участі офтальмолога, педіатра, дерматовенеролога. При бленореї проводиться місцева і загальна терапія, спрямована на елімінацію виявленого збудника.

Показано часте (кожні 1-1,5 години) струйное промивання кон'юнктивальної порожнини слабким розчином перманганату калію (фізіологічним розчином, фурациліном) з наступними інстиляціями лікарських засобів (розчину сульфацетаміду і пеніциліну). За повіки на ніч закладають протимікробну мазь (тетрациклінову, еритроміцинову). Для профілактики інфікування другого ока у дорослих на нього накладають спеціальну захисну пов'язку.

Всередину при бленореї призначають сульфаніламідні і антибактеріальні препарати (тетрациклін, пеніцилін); при тяжкому перебігу бленореї антибіотики можуть вводиться внутрішньом'язово. Активне місцеве і системне лікування бленореї проводять близько 2-х тижнів з обов'язковим повторним бактеріологічним дослідженням кон'юнктивального мазка. При ураженнях рогівки лікування таке ж, як при кератиті.

Профілактика і прогноз

Найбільш сприятливі прогнози результату захворювання, відзначаються при бленореї негонококової етіології. При ураженні очей гонококом, дуже ймовірні серйозні ускладнення. В особливо важких випадках, результатом захворювання стає сліпота. Однак, своєчасне, адекватне лікування бленореї дає можливість запобігти виникненню більшості важких рогівкових ускладнень.

Профілактика бленореї новонароджених полягає в обстеженні на ЗПСШ жінок, які планують вагітність, адекватне своєчасне лікування кольпітів, уретритів і бартолінітів специфічної етіології.

Після народження, для попередження розвитку гонобленореї, новонародженим вводять в кон'юнктивальні порожнини очей 1-2 краплі сульфацил-натрію.

З метою виключення бленореї дорослих, рекомендується виявлення і лікування сечостатевих інфекцій - гонореї, хламідіозу.

Коментарі до посту

Залиште відгук

Вашу адресу електронної пошти не буде опубліковано